Etiketler

, , ,

Yunus Emre Turkish Cultural Centre, Londra. Kasım 2013

Yunus Emre Turkish Cultural Centre, Londra. Kasım 2013

Türk Yazar Mahmut Yesari (1895-1945) Londra’da!

Yakın geçmişin en renkli yazarlarından biri olan Mahmut Yesari, İstanbul, Koşuyolu Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi tarafından hazırlanan ve sunulan bir programla Londra’da tanıtıldı.

Program 7 Haziran, 2013 tarihinde Londra Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Program, İstanbul Koşuyolu’nda faaliyet gösteren Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’nin, Mahmut Yesari’nin hayatı ve eserleri üzerine hazırladığı 30 dakikalık “Mahmut Yesari’ye Yolculuk” belgeselinin gösterimi ile başladı.

Belgeselin senaryo, çekim, kurgu ve montajı tamamıyla atölye katılımcıları tarafından gönüllü bir çalışmayla gerçekleştirilmiştir. Belgeselin müzik, animasyon ve ses kayıt işleri ise, profesyonellerin gönüllü katkıları ile gerçekleştirilmiştir.

Programın ikinci bölümünde, Hayatın İki Aynası; Mahmut Yesari ve Charles Dickens başlıklı çalışma izleyicilere sunuldu. Mahmut Yesari’nin hayatı ve eserleri ile dünyaca ünlü İngiliz yazar Charles Dickens (1812-1870) ile Yesari arasındaki benzerliklerin analizini içeren sunum, Nükhet Eren’in moderatörlüğünde Ayşegül Ayman, Esen Balkan Soner ve Işık Demirtaş tarafından gerçekleştirildi. Sunumda bu iki büyük yazarın yaşadıkları dönemi eserlerinde nasıl yansıttıkları ve bugünün okurları için bunun önemi konusu da yer almıştır.

Programın üçüncü bölümü izleyicilerin soru ve yorumlarına ayrılmıştır.

İzleyicilerin aktif katılımı ve Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin konukseverliği ile program herkes için tatmin edici bir şekilde sona ermiştir.

Yesari Londra'da1

Turkish Writer Mahmut Yesari (1895-1945) in London!

One of the most colorful Turkish writers of the near past was commemorated in London by a program created and performed by Nükhet Eren Creative Writing Atelier from Koşuyolu, İstanbul.

The program was held in Yunus Emre Turkish Cultural Centre, on 7th June, 2013.

The program started with a 30 min.  documentary “Journey to Mahmut Yesari”,  about the life and works of Mahmut Yesari.

Script writing, shooting, assembly and editing of this documentary about the Turkish writer Mahmut Yesari (1905-1945), is done by the participants of İstanbul Nükhet Eren Creative Writing Atelier, with the help of friends who are professionals and who volunteered to support the documentary with music, animation and sound recording.

The second part of the program was a discussion about the life and works of Mahmut Yesari and an association was analyzed between Mahmut Yesari and Charles Dickens (1812-1870), world-famous English writer, both of whom have reflected in depth the society they lived in. Both Yesari and Dickens, are memorable writers, unique with their valuable language and style.

The second part of the program lasted approximately 1 hr.  The discussion “Two Mirrors of Life: Mahmut Yesari and Charles Dickens”  was lead by Ms. Nükhet Eren and the participants were, Ms. Ayşegül Ayman, Ms. Esen Balkan Soner, and Ms. Işık Demirtaş

The third part was reserved for the questions and comments of the audience.

With the active participation of the audience and the hospitality of  Yunus Emre Turkish Cultural Centre, the program turned out to be a very pleasant evening for everyone.

Reklamlar