Etiketler

, , , , ,

zonguldakZonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV) ve Nükhet Eren Yazarlık Atölyesi, edebiyatımızın en üretken isimlerinden biri olan Mahmut Yesari’yi 3 Mayıs Cumartesi günü saat 18’de Zonguldak’ta andı.

Onlarca roman, yüzlerce öykü ve elliden fazla oyunda imzası bulunan geçmişin renkli siması Yesari, tozlu raflar arasında çoktan unutulmuş durumda… İlk işçi romanı olarak kabul edilen Çulluk’un yazarı Mahmut Yesari’nin bugün sadece sahaflardan bulunabilen kitapları, zengin bir edebi dile sahip olmalarına rağmen artık basılmıyor.

Kadıköy Belediyesi Koşuyolu Mahalle Evi’nde dört yıldan bu yana faaliyet gösteren Nükhet Eren Yazarlık Atölyemiz, hemen arka sokağa ismi verilmiş olan bu yazarı, edebiyata tekrar kazandırmak için büyük gayret gösteriyor. 1920’li ve 30’lu yılların bu çok okunan yazarını tanıtmak, kitaplarının yeniden basılıp okurla bulaşmasını sağlamak amacını gerçekleştirmeye çalışıyor. Çalışma, İstanbul Kadir Has Üniversitesi ve Londra’da düzenlenen sempozyumlarla da kamuoyuna duyuruldu.

Zonguldak’ta önce, Nükhet Eren Yazarlık Atölyesi’nin hazırladığı “Yesari’ye Yolculuk” belgeseli sunuldu. Ardından ”Ben Zonguldak” adlı gösterim, yapımcısı/tasarımcısı olan, maden mühendisi/yazar/araştırmacı Ekrem Murat Zaman tarafından sunuldu.

Reklamlar