Ölünün Gözleri

Roman: Ölünün Gözleri
Yazan: Mahmut YESARİ
İnkilap-aka Kitabevi

Özet-Yorum: Işık Demirtaş

İstanbul’da tekkeden bozma kimin mal sahibi olduğu anlaşılamıyan ama kiraların her
ay muntazaman tahsillendiği odalarda yaşayanlar. Ortak özellikleri geçim zorluğu
çekmeleri. Ancak içlerinden yaşlı bir kadının yüklüce bir servetin sahibi olduğuna dair
bazı emareler var. Uzun zamandır hasta yatağından çıkmayan bakıma muhtaç yaşlı kadın da parasızlıktan şikayet ediyor. Yetişkin ama bir baltaya sahip olamamış oğullarıyla yaşayan çiftin kadın olanı ne kadar hin, hırslı ve içten pazarlıklı ise kocası da o kadar saf, kendi halinde. Evlenme çağına gelmiş kızıyla yaşayan kocasını kaybetmiş kadın da geçim sıkıntısından kurtulmak istiyor ama günah işlemekten çekinen dürüst bir yapısı var. Bir de “dede erenler” var ki rakısını içip yürekten neyini üfleyince tekkedeki hatta mahalledeki tüm sesler susuyor ve her canlı huşu içinde bir başka aleme dalıyor.

Diğer tarafta hasta kadının lüks semtlerde yaşayan uzak-yakın akrabaları var. Onları pek görmek istemiyor, onlar da onu arayıp sormuyorlar. Üvey yeğeni olan güzel ve lükse düşkün genç kadın çevresinde kendisine ilgi duyan erkekleri parmağında oynatarak, isteklerini elde etme ustası olmuş. Bir başka akrabası varlıklı olmasına rağmen karısının ve kendisinin har vurup harman savurması sonucu servetlerini tüketmiş borç içinde -bunu karısından saklayarak- yaşıyor. Bu ikiliye bir de hasta kadının servetine göz dikmiş uyanık kunduracı ekleniyor.

Tekkede yaşayan yoksul hırslı kadın günahtan korkan kadının aklını çelip, yaşlı kadının odasında olduğunu düşündüğü altınları almak için hasta kadının bakımını kendilerinin üstlenmesi ve akrabalarını devre dışı kalması üzerine bir planı uygulamaya çalışıyor. Diğer tarafta hastanın ölmek üzere olduğunu öğrenen varlıklı “akrabalar” da benzer planlarla harekete geçiyor. Uyanık kunduracı da şantajla bu gruba dahil oluyor. Varlıklı akrabaların akla sığmayan çabaları yoksullarınkine rahmet okutuyor. Tekkede yaşlı kadın ölünceye kadar yaşananları mutlaka okumalısınız. Sonunda Suç ve Ceza / Lady Macbeth tadı var.

Yazarın zaman yönetimi, neden sonuç ilişkisi kusursuz. Olay örgüsünde olay, karakterler ve durum uyumu mükemmel. Karekterler ruh çözümlemeli, canlanıp yanı başınızda duruyor. Betimlemeleri kusursuz. Sınırlı üçüncü tekil anlatıcı, kahramanların diyaloglarıyla desteklenerek ‘mimesis-gösterme’ tercih edilmiş. Pürüzsüz, akıp giden bir dili var.

1 thought on “Ölünün Gözleri”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s